Dlaczego jak się pomiesza plastelinę to wychodzi kupa?

    Wszyscy wiemy, że mieszając różne kolory plasteliny otrzymamy nowe kolory. I wszyscy wiemy, że jak zmieszamy wszystkie to powstanie kolor bury, szarobrązowy. W tym poście postaram się wyjaśnić mieszanie kolorów najmłodszym, a na dodatek zamieszczę aplikację symulującą mieszanie aż do 12 kolorów.

    Hej! Masz paczkę plasteliny. Ale zanim wszystkie kolory pomieszasz razem pozwól, że pokażę Ci coś ciekawego. Weźmy żółty i niebieski. Urwę po kawałku i porządnie pomieszam. Zrobiło się zielone! Teraz gdy pies ukradnie nam zieloną plastelinę wciąż będziemy mogli zrobić drzewo. Weź teraz czerwony i żółty i pomieszaj. Pomarańczowy! A wiesz czemu tak się dzieje? Żeby to wyjaśnić muszę Ci najpierw wytłumaczyć dwie rzeczy: czemu w ogóle są kolory i co się dzieje przy mieszaniu kolorów? Gotowa na podróż do wnętrza rzeczy?!

Czemu są różne kolory plasteliny

    Plastelinę, tak jak każdą inną rzecz, możemy dzielić na mniejsze kawałki. W końcu musimy wziąć lupę, żeby dzielić dalej. Gdy tak będziemy dzielić to w końcu dojdziemy do najmniejszego kawałka plasteliny. To będzie taka najmniejsza drobinka plasteliny - cząsteczka. Wszystko dokoła nas składa się z takich cząsteczek. Ludzie bardzo długo nie mogli zobaczyć tych drobinek ale w końcu zrobili taką lupę, że się udało. Zobacz, to są drobinki żelaza:
Atomy widoczne na obrazie z HRTEM

    Te cząsteczki mają różne właściwości. O jednej z nich można myśleć jak o takim strażniku na granicy państw. Ten strażnik kontroluje światło, które dociera do cząsteczek. Wybiera on, które kolory przepuścić, a które zawrócić. Ponieważ światło, które dociera do Ziemi ze Słońca i to, które naśladują żarówki to mieszanka wszystkich kolorów tęczy, to strażnicy mają z czego wybierać. Te kolory, które strażnicy  zawrócą, odbijają się od przedmiotu i docierają do naszych oczu.

Mieszanie kolorów

    A teraz czas na psikus! Ten sam kolor możemy zobaczyć na dwa sposoby. Jak? To posluchaj. To jest koło barw:

    Spójrz na kolory zaznaczone strzałkami. Okazuje się że nasze oczy zobaczą błękitny w dwóch przypadkach: gdy dotrze do nas błękitny lub wszystkie kolory oprócz pomarańczowego. Dzieje się tak, bo kolory naprzeciwko siebie na kole barw, gdy widzimy je razem, dają biały. 
    Jak to się ma do plasteliny? W błękitnej plastelinie strażnicy przepuszczają do środka pomarańczowy i okoliczne kolory. Możemy to zobrazować na kole barw tak, jakby plastelina zjadła część kolorów:
    Gdy do błękitnej plasteliny dorzucimy żółtą, czyli taką, której strażnicy przepuszczają  granatowo-fioletowy otrzymamy takie nadgryzione koło barw:
    Po złączeniu wszystkich kolorów z powyższego koła barw nasze oko dojrzy zielony. Możesz o tym pomyśleć tak, że zielony jest najdalej od zjedzonych kawałków, więc go najbardziej będzie widać. 

    Aby zilustrować co się stanie po zmieszaniu wielu kolorów zrobiłem apkę. Można w niej wybrać jakie i ile kolorów mieszamy. Wybrałem dwanaście kolorów, z których często składa się zestaw plastelin. Jak się okazuje, po zmieszaniu wszystkich dostajemy bury, bo prawie wszystkie kolory z koła barw zostały przepuszczone przez strażników!

Link do kodu aplikacji

Komentarze

Prześlij komentarz