Czemu w lodówce jest zimno?

     Kiedyś może przyjść taki dzień, że nasza pociecha zapyta nas czemu właściwie w lodówce jest zimno? Prawdopodobnie odpowiedź "bo do tego służy lodówka, żeby było tam zimno" nie zadowoli większości dzieci. Spróbujmy zmierzyć się z tym problemem.
Jak działa lodówka, proste tłumaczenie

    Lodówka chłodzi powietrze w swoim wnętrzu tak samo jak ludzie chłodzą siebie. Ludzie się pocą, żeby się ochłodzić. Nie czujesz tego w lato? A jak wyjdziesz mokra z kąpieli to jest Ci zimno, prawda? To dlatego, że wysychasz. Woda odparowuje z Twojej skóry. Ale w naturze nic się samo nie dzieje. Żeby woda mogła sobie polecieć musi wziąć z Twojej skóry trochę ciepła. Właśnie dlatego robi Ci się chłodniej w miarę wysychania. 
    Ale lodówka się nie poci! Ano nie ale możemy ją zmoczyć. Plecki lodówki mają kontakt z cieczą (nie jest to woda), która sobie paruje i zabiera ciepło ze środka lodówki. Ale nie pozwalamy tej parze uciec! Dalej ten gaz jest ściskany. To tak jakbyś wzięła strzykawkę, odciągnęła tłoczek, zatkała ujście i wcisnęła tłoczek. Wtedy ściskasz powietrze w środku. Ponieważ ten gaz jest szczególny, po ściśnięciu zamienia się z powrotem w ciecz. Brzmi niesamowicie prawda? Możesz zobaczyć to zjawisko na tym filmiku:
    Pamiętasz, że parując ciecz zabierała ciepło? No to teraz gaz wracając do postaci ciekłej musi to ciepło oddać, bo nic w przyrodzie nie ginie. Komu oddaje ciepło? Powietrzu za lodówką! 
Ostatecznie nasza ciecz zrobiła kółko i teraz może wrócić do moczenia plecków lodówki, a historia zabierania i oddawania ciepła zaczyna się na nowo. Po jakimś czasie i kilkunastu kółkach ciecz przeniesie tyle ciepła ze środka lodówki na jej tyły, że w środku zrobi się zimno. 

Mam nadzieję, że teraz zarówno Wy jak i Wasze dzieci będą wiedziały jak działa lodówka ;)

Obrazek lodówki pobrany z Wikimedia Commons

Komentarze